Offseason z pohledu stravování

16.11.2020

Offseason - doba odpočinku? Odpočinku od všech "povinných" praktik, rutin, od tréninku, od životosprávy,...? F*ck all!?

NE!

Offseason je ideální hlavně k oproštění se od toho, co vám vrtalo v sezóně hlavou a co se bojíte v přípravě udělat! Offseason je doba pro změny.

Pokud trénujete rozumně a máte rozumného trenéra nebo rádce, stačí vám velmi krátký odpočinek, spíše od vašeho sportu než od všeho ostatního a takové volno prospěje maximálně vaší hlavě, tělo ho až tolik nepotřebuje...

Nerad dělám změny, hlavně věcí co fungujou, bojím se jich... tak moc, že dělání stejných věcí stále mi brání v pokroku.

Bál jsem se jich... bránilo... teď už ne. Změn bude v mojí příští sezóně vážně hodně, jak v životě, tak v práci a i v tréninku a přípravě na závody. Se změnami jsem začal v letošní "divné" sezóně a dříve či později vám je představím. Teď bych ale využil offseason módu k představení toho, jak netradičně se dá také využít.

O tréninku už tu Kuba napsal, pojďme se podívat i na stravu.

Bojíte se, že ve volnu přiberete, že ztratíte formu, nebo že si naopak dostatečně neodpočinete? Tak proč to neobrátit? Následující řádky nebudou nabádáním k čemukoliv, pouze představení toho, jak to dělám já. Koho to zajímat nebude, číst to nemusí, koho bude, budiž následující řádky inspirací.

Spousta vytrvalostních sportovců řeší problém s přibíráním na váze, když si dají 1,2 nebo tři týdny voraz po sezóně. Vzhledem k přístupu některých trenérů ke svým svěřencům (u nás v ČR bohužel dost velké procento) pak mají takoví závodníci spojený odpočinek spíše s psychickým peklem, které samo o sobě na nabíraní tuku ještě přidá. Obecně se totiž prosazuje vysokosacharidová strava, protože "cukr je přeci hlavní palivo a je potřeba ho neustále doplňovat", "z těstovin neztloustneš", "hlavně si nemaž chleba moc máslem a nejez k tomu sýr ale jen libovou šunku", "buchtičku si ale klidně dej, glykogen je potřeba..."

Je vám to povědomé? Já to slyšel ve svých žákovských až třiadvacítkářských letech stále... bohužel.

Spoustě z vás už je jasné, kam mířím.

Pokud jste se v sezóně báli omezit sacharidy a jíst více tuků, protože ztratíte výkonnost a přiberete, máte ideální dobu na to si to vyzkoušet. I kdyby to mělo mít negativní dopad na vaši výkonnost v maximálních intenzitách, pravděpodobně vám to bude úplně jedno, protože je momentálně nepotřebujete. To, že tělu ulevíte od vyplavování zbytečně velkého množství inzulínu a svoji hlavu odnaučíte každý den snídat vločky s jogurtem a ovocem v domnění, že je to "zdravá snídaně", a že se bez cukrů cítíte falešně bez energie, vám bude ku prospěchu v budoucnu vždy. Například když vám dochází v dlouhém závodě nebo jen na ubytování na závodech nemají vaše oblíbené vločky s ovocem.

O konkrétních postupech se dočtete v dalším článku a o tom jak začít "bezbolestně" a efektivně fungovat i s nižším množstvím sacharidů ve stravě, ale i tom jak se připravit na další sezónu se spojte nejlépe s někým, kdo vás jako člověka bude respektovat a nebude do vás jen tlačit svoje pravdy.

Od toho jsme tu pro vás nebo Kuba

Enjoy offseason!


Jirka Ošťádal

Enjoy Riding Team