Jirkův seriál o testování: část IV.
Jsme téměř u konce mého "testovacího" příběhu.
Poslední test jsme na Alešovo doporučení přidali ještě v laboratorních podmínkách. Jelikož je Aleš perfektně vybaven, mohl jsem test objet na biku a zachovat tak posed, což je konkrétně pro mě, extrémně důležité.
Test probíhal klasickým stylem, pro zjišťování vytrvalostní a výkonnostní kapacity organismu a byl tedy dost dlouhý (za což zase jen můžu jen poděkovat, často jsou s vámi na většině testů hotoví tak rychle, že z nich nemůžete vědět skoro nic). Struktura testu byla složena z jednotlivých bloků, obsahující 5min zátěž - 1min pasivní pauza -5min zátěž - 1min pasivní pauza. To celé se opakovalo, dokud jsem mohl šlapat a vždy se přidávalo po 50W skocích.
Průběh testu jako takový vám asi popisovat nemusím, jednoduše, ze začátku je to v pohodě, pak to začne tahat a pak si přejete, ať už to skončí...
Výsledky nám potvrdily, že zátěžové ventilační parametry, tedy dechové objemy, dechové frekvence a celkovou minutovou ventilaci mám opravdu na výborné úrovni a přestože jet po celou dobu v sedle a v laboratorních podmínkách pro mě bývá pocitově těžší než venku, dorovnal jsem si vysokou hodnotu VO2Max z venkovního testu. Plicní limitace by to tedy být neměla. Dle moxymonitorů tělo na jednotlivé stupně zátěží reagovalo poměrně dobře až do hranice 300W, kde se to ve druhém 5min úseku začalo "rozpadat."
Úsek na 350W už pak byl přes " hranu," ikdyž to není bůhvíjaký výkon, krásně byl vidět rozchod poptávky a dodávky kyslíku do svalů, ale na druhou stranu to bylo docela přirozené a test nevykazoval téměř žádné problémy. Naopak, kdybych měl všechno posunuto o 100W nahoru, jednalo by se naprosto špičkové výsledky! Tak co je špatně? To se dozvíte zase příště!
Metablický graf ukazuje tepovku a dosažené Vo2max pro dané stupně zátěže.
"Ventilační" graf ukazuje:
Dechovou frekvenci (světle modrá)
Dechový objem se kterým pracuji při jednom nádechu a výdechu (béžová?:D)
Celkový objem vzduchu "předýchaný" za jednu minutu) (zelená)
Jirka