Jirkův seriál o testování: čast II.

30.12.2019

Jak jsem slíbil, jsem tu s pokračováním z minulého příspěvku. Tentokrát už jdeme rovnou k věci, tedy k zátěžovým testům a jejich podobě, kdy jsme s Alešem testovali, zjišťovali a hlavně hodně hledali, co je v mém těle vlastně špatně.

Provést vstupní vyšetření, bez kterého by to nešlo! Vybavit moje tělo třemi moxymonitory, dýchací maskou a šlo se na věc.

Skoro jak Bane v Temným rytíři, že?
Skoro jak Bane v Temným rytíři, že?

První várka testů, byla spíše dle mého uvážení a obsahovala sérii krátkých maximálních 30sec úseků s 60sec pauzami mezi nimi. Je vám to jistě povědomé, takový "moderní" intervalový trénink, který jsem často prováděl a to i v těžším provedení...

Zde jsme zjistili, že i přes můj subjektivní pocit (možná zmasírovaný i okolím, kdy všichni hrnou něco jako 30s zátěž/30spauza nebo dokonce 30s/15s apod.) pauza 60sec mezi úseky není dostatečně dlouhá pro rozvoj výkonu v takovýchto úsecích a jedná se tak spíše o vytrvalostní intervalový trénink - tady je třeba napsat, že to není špatně, jen je potřeba si uvědomit co chceme trénovat a né, slepě opakovat něco po těch nejlepších na světě, protože když dva dělají totéž, není to totéž. Co z toho plyne zejména pro mě? Že pro trénink opakovaných výkonů v maximu je nutné prodloužit pauzy víc, než jsem si myslel a pro intervalový vytrvalostní trénink naopak adekvátně snížit intenzitu v jednotlivých úsecích. 

Toto vyhodnocení samozřejmě přišlo hlavně na základě výsledků z moxymonitorů, které jsou v tomto naprosto nenahraditelné a dle měření tepové frekvence a podstatě ani podle přesné jízdy dle wattmetru, nemůžete takové trénink provést přesně tak, jak vaše tělo potřebuje!

V grafu vidíte realita toho, co se děje ve svalech a v těle. přitom tepově to byly skoro krásně rovné komínky ;) taky je vidět, co všechno se ještě děje po skončení zátěže (šedé komínky výkonu).

Na dalším grafu je opět krásně vidět reakce organismu na zátěž: zejména po 30sec nástupech je vidět, jak stoupalo množství kyslíku ve svalu a tím jsem se vlastně více a lépe rozjížděl a proto děláme i před závodem nebo intervalovým tréninkem různé sprinty a nástupy apod...
A třeba ve třetím 3min úseku už je vidět, jak jsem na to neměl.


Tohle byla ještě docela pohoda, peklíčko vám popíšu zase v dalším pokračování. Zeptejte se na cokoliv dole v diskuzi, rád na vaše dotazy odpovím!

Stay tuned! Enjoy!
Jirka

Widget is loading comments...