Jak se najíst před tréninkem pro maximální efektivitu?

25.01.2023

Jídlo před tréninkem a snídaně je často skloňované téma. V Pavlově přípravě na CZECHMAN triatlon musíme kvůli jeho pracovnímu vytížení a nedostatku času extrémně dbát na efektivitu, se kterou snídaně a předtréninkové jídlo úzce souvisí. Stejně tak by se tím měl řídit i ten, kdo má času na rozdávání.

Určitě jsme už mnohokrát slyšeli o nutnosti cukrů/sacharidů pro výkon a, že bez svačiny není možné přežít, natož sportovat nebo trénovat. Ano, cukry jsou nezbytné pro maximální výkon. Na druhou stranu ale sacharidové jídlo před tréninkem nezaručuje kvalitní výkon, často tomu je právě naopak. Proč? Konzumace sacharidů způsobí rozkolísání hladiny krevního cukru a to může způsobit zhoršení jak intenzivního výkonu, protože náhlé změny hladiny glukózy v krvi směrem dolů způsobí, že není dostupná glukóza pro svaly. Sníží se také počáteční využití tuku jako paliva a celková efektivita a "úspornost" metabolismu, na kterou v přípravě na 5 hodinový závod rozhodně nesmíme zapomenout. Proto je tedy důležité i z dvouhodinového tréninku vytěžit co nejvíc času efektivní práce metabolismu a nevyplýtvat cenné minuty tréninku na stabilizaci krevního cukru po sacharidové snídani.

Co můžete vyzkoušet hned? Dejte si k snídani tři vejce s trochou sýru, avokádo a pár ořechů a pak vyražte na trénink. Pozorujte jak se cítíte při tréninku po této snídani, zvlášť pokud jste zvyklí snídat sladké kaše nebo podobný druh vysokosacharidové snídaně. Dejte nám v komentářích vědět, na co jste přišli.